583. PTAK JAKI JEST…


JACOBSONY
GRA EDUKACYJNA MEMO
PTAKI CZĘŚĆ 2
SERIA ŚWIAT WOKÓŁNAS
ZAWIERA WIZERUNKI 20 GATUNKÓW POLSKICH PTAKÓW

„Kura, kaczka, drób… O! Jest! Widzę! Droga… chyba na Ostrołękę.”* No właśnie… Jak to jest z tymi ptaków nazwami? Dobrze jest, czy niedobrze? U nas, przyznaję się, raczej kiepsko… Wciąż czytamy, oglądamy, porównujemy, ale wiedzy taki ogrom, że będziemy się uczyć na pewno całe życie. No dzięcioła rozpoznamy, bo puka. Kawkę, bo wiadomo. Wronę, bo jest trochę szara. Srokę, bo jest trochę biała. Kosa, bo ten dziób charakterystyczny. I rudzika, ze względu na brzuszek. A poza tym – wszystkie ptaki, które wymieniłam, Jacobsony pokazali na kafelkach w pierwszej części memory Ptaki (oczywiście z doskonałej serii Świat wokół nas). Muszę przyznać, po raz kolejny, że te memo ich to majstersztyk! Wyraźne zdjęcia, na białym tle z czarnym prostym podpisem - bez udziwnień, bez brokatu, bez serduszek. Ptak jaki jest – każdy widzi**. I o to chodzi, i o to chodzi...*** O to, żeby można sobie potraktować tę popularną grę o znanych wszystkim zasadach, wykańczających przeważnie dorosłych, do nauki. Takie podstępne są te Jacobsony! Bo niby – „chodź zagrać w grę, będzie fajnie, lubisz przecież grać w gry…” Itepe, itede. A potem – buch! - wiedzą między oczy! I ani się obejrzysz, a okazuje się, że umiesz już odróżnić mewę srebrzystą od śmieszki (śmieszka to ta z ciemną główką, a srebrzysta ta z niepokojącymi oczami…), że szczygieł (nawiasem mówiąc to nazwisko Twojego ulubionego Czechofila), ma więcej kolorów, niż się spodziewałeś, a ten nakrapiany ptak z ogródka dziadka, który siada na orzechu, to może być orzechówka! No i nagle najbardziej w świecie chcesz zobaczyć na żywo żołnę, bo ma tyyyyle kolorów! I przypominasz sobie wizytę na Mazurach, gdzie obserwowałeś przez oszronioną szybę kowalika. I dokładnie wiesz, dlaczego na kafelku kowalik jest do góry nogami (spryciarz!).
Znakiem szczególnym memorków od Jacobsonów jest jeszcze jedna rzecz – konsultują (lub pozyskują) fotografie od Bardzo Ważnych Instytucji, które są ekspertami od danych gatunków zwierząt. Nie inaczej jest tym razem. Ptaki część 2 zyskały doskonałego patrona – Stację Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk. A Centrala Obrączkowania Ptaków w tej Stacji Ornitologicznej jest w Gdańsku! Na Wyspie Sobieszewskiej. Znamy! Kochamy! Potwierdzamy kompetencje! Do pudełka tym razem nie dołączono kartki pocztowej (jak to zwykle było), ale informację o obrączkowaniu ptaków. W zeszłym roku byłyśmy z Majką na takim obrączkowaniu – to niesamowite przeżycie, gdy niesiesz ptaka w dłoniach, ważysz go, a potem zaciskasz mu na łapce obrączkę i wypuszczasz na wolność! I, uwaga!, jest specjalne zadanie – na kafelkach gry Ptaki część 2 jeden z ptaków ma obrączkę. My już wiemy, który to! A Wy?

[Informacja czysto techniczna] w tym pudełku występują następujące gatunki ptaków (kolejność niealfabetyczna, tak, jak się wyjęły z pudełka): zimorodek, orzechówka, mazurek, biegus zmienny, szczygieł, łabędź niemy, kormoran, kowalik, bielik, dzięcioł zielony, bocian biały, śmieszka, mewa srebrzysta, łyska, gęgawa, pliszka siwa, płomykówka, mysikrólik, śpiewak, żołna.
*to oczywiście cytat z jednego z najśmieszniejszych filmów polskiej kinematografii: filmu „Rejs”.
** Parafraza cytatu z „Nowych Aten” Benedykta Chmielowskiego
*** drugi najśmieszniejszy film w dziejach polskiej kinematografii to „Hydrozagadka” i musiał się tu znaleźć, bo pasuje najlepiej!

Komentarze