303. WYKRZYKNIK

Idziemy razem ulicą. „Widziałaś, że tam był gołąb?” - pyta. „A ta pani miała czerwony szalik” - mówi parę minut później. „Spójrz, jedzie tramwaj z numerem jedenaście” - cieszy się. Zauważa. Wyłapuje. Wyłuskuje. Jest uważna. Zwraca uwagę na szczegóły i często mnie tym zadziwia, fascynuje. Takie umiejętności się ćwiczy. Jak mięśnie, jak taniec, jak grę w kosza. Można ćwiczyć spostrzegawczość na różne sposoby. Jednym z moich ulubionych są planszówki. Dla Dzieci w wieku 3,3 mechanika oparta na czuwaniu, na bystrości, na orientacji, jest alternatywą do gier typu memo (w których nie mam z Majką żadnych szans!). Muszą być dynamiczne, muszą dostarczać emocji i muszę mieć jak się Majce czasami podłożyć.
Nazwę „Dobble” zna chyba każdy. Charakterystyczne blaszane fioletowe pudełko. Kilkadziesiąt okrągłych kart z ośmioma małymi obrazkami. Każda z kart ma jeden wspólny obrazek – musisz jak najszybciej go odnaleźć! I już – całe zasady „Dobble”.
„Dobble Kids” to w zasadzie to samo. Od wersji klasycznej różni się trzema rzeczami: po pierwsze tematyką. Na kartach dla Dzieci są zwierzaki. Twórcy stwierdzili, że ying-yang, trupia czacha albo błyskawica mogą być mniej czytelne dla Dzieci i mogą mieć nie tyle problem ze znalezieniem symbolu, co z jego nazwaniem. Hipopotama, niedźwiedzia czy kangura rozpozna każde dziecko. I będzie w stanie wrzasnąć na całe gardło i na czas jego nazwę. Po drugie symbole na kartach dla Dzieci są wyraźniejsze, większe (choć podoba mi się, że wielkość zwierzaków jest zróżnicowana i nie zawsze największe wygrywa! A do tego czasem stają na głowie). Po trzecie w wersji Kids są dwa warianty gry specjalnie dla Dzieci. Bo można grać w różne wersje – schodzić z kart, dobierać je, grać równolegle… My mamy też naszą własną mini-wersję, bo na fali tego, że Majka uczy się akurat w przedszkolu na angielskim nazw zwierząt, to krzyczymy nazwy po angielsku. Chyba, że ktoś nie pamięta – to oczywiście uznajemy wersję PL.
Siła i niezwykła wprost popularność tej gry tkwi w jej prostocie. I w wariantowości. Bez problemu rozgrywamy kilka partyjek naraz. Świetna! Prosta! Genialna w tej prostocie! I mała, zgrabna, do-torebki-chowalna! U nas na stole praktycznie codziennie! Dołącza do hitów! Wykrzyknik!
"DOBBLE KIDS"
Liczba graczy:
2 - 5 osób
Wiek:
od 4 lat
Czas gry:
ok. 5 - 10 minut[Mam nadzieję, że Rebel – wydawca "Dobble" w Polsce - nie poprzestanie na dwóch wersjach, bo przeszukując internety znalazłam wersję, którą bardzo bardzo chciałabym dla Majki – wersję matematyczną]

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za słowa do prywatnej kolekcji...