685. SIEDEMNASTY Z WYDAWCAMI: POLARNY LISO co chodzi w tej akcji?

Za małymi, niezależnymi wydawnictwami swoją ludzie z krwi i kości. Często robią wszystko sami – wybierają książki z propozycji wydawniczych, kupują prawa, szukają ilustratorów, dopinają szczegóły umów i sami sprzedają książki podczas targów i kiermaszy. Są prawnikami, redaktorami i księgarzami w jednym. Wielu z nich miałam okazję poznać osobiście – to ludzie z pasją, z poczuciem misji, absolutni fascynaci książek. Chciałam, żebyście Wy też mieli okazję ich poznać.

1. Dlaczego zdecydowałaś się założyć wydawnictwo?
Polarny Lis powstał cztery lata temu. Naszym celem było przybliżenie literatury francuskojęzycznej dla dzieci, która naszym zdaniem, ma szczególną wrażliwość w przedstawianiu świata i w słowie i w obrazie.
Przez wiele lat zajmowałam się przekładem książek. Zawsze, kiedy oddawałam gotowy tekst było mi żal, że nie mam wpływu na to, co się z nim dalej stanie. Teraz mam, ale jak to w życiu bywa, marzenia spełniają się na opak i obecnie głównie zastanawiam się nad tym, czy i jak sprzedam, to, co wspólnie z Sylwią wymyśliłyśmy.
2. Skąd pomysł na nazwę?
Nazwę wymyśliłyśmy z grafikiem Jankiem Berszem, który przygotował logo. Chcieliśmy, żeby w nazwie było zwierzątko, bo to sympatyczne dla dzieci i pomocne w promocji. Stanęło na lisku i to polarnym, który mentalnie bliski jest założycielom:)
3. Twoja ulubiona książka, wydana przez Ciebie?
Wśród 26 tytułów, który mamy w katalogu, bardzo z Sylwią cenimy serię „Wybieram swój sport”. Póki co, to nasz jedyny zrealizowany autorski pomysł. Seria została nagrodzona tytułem Sportowej Książki Roku 2018 w kategorii „Dla dzieci”, co jest dla nas powodem do dumy, jak również i to, że kolejne tomy zostały objęte patronatami wielu polskich związków sportowych, które doceniły wartość merytoryczną i popularyzatorską serii. Szczególnie nam bliskie są również powieści dla młodzieży: „Przypływy”, „Punkt”, „Robin Graficiarz”. Każda z nich jest inna, ale łączy je świetny język, doskonale oddany przez współpracujących z nami tłumaczy oraz to, że każdy z autorów traktuje młodego czytelnika poważnie i z szacunkiem.

4. Czym się kierujecie przy wyborze książek?

Najprościej można by odpowiedzieć, że przy wyborze książek muszą się ze sobą zgodzić serce i rozum. A jak wiemy, nie jest to łatwe. Z jednej strony wybierając książki staramy się zawsze wziąć pod uwagę kryteria „obiektywne” czyli grupę docelową, rodzaj opowiedzianej historii, rodzaj ilustracji, potrzeby rynku. Staramy się być wierne założeniom jakie zrobiłyśmy sobie na początku przygody z Polarnym Lisem czyli publikować książki dla dzieci nieco już starszych (7+). Chcemy, aby były to dobrze opowiedziane historie, zilustrowane ciekawie, choć w sposób dostępny dla dziecka. Czasem jednak wszystkie obiektywne kryteria wydają się być spełnione, ale książka nam się nie podoba. I tu właśnie wkracza serce. Musimy polubić opowieść, musi nas ona poruszyć, żebyśmy chciały ją opublikować.
5. Czym cechuje się według ciebie dobra książka dla dzieci?
Naszym zdaniem główną cechą dobrej książki dla dzieci, tak jak każdej innej dobrej książki zresztą, jest prawda. Nie w sensie faktograficznym oczywiście, ale prawdziwych emocji i prawdziwej potrzeby opowiadania. Inne cechy są dość oczywiste: autor musi pisać swoim własnym, dobrym językiem. Historia musi być spójna. My chcemy też, żeby za historią, nie w sposób dydaktyczny, ale jednak czytelny, kryły się wartości. Żeby książka była pocieszeniem, sposobem na wiarę w lepszy świat, pomagała budować poczucie własnej wartości. Jeśli książka jest ilustrowana, to ilustracje powinny „dopowiadać” książkę, a nie tylko ilustrować tekst.
6. Twoja książka-marzenie, którą bardzo chcesz wydać to…?
Chciałybyśmy spotkać na swojej drodze wydawniczej kogoś takiego jak Tove Jansson. Kogoś, kto stworzy własny, oryginalny świat. I tak zaczaruje dziecięcych czytelników, że nasze książki będą przechowywane w domowych biblioteczkach jak największy skarb, a dzisiejsi mali czytelnicy będą je koniecznie chcieli czytać własnym dzieciom.

Polarny Lis Wydawnictwo Polarny Lis adresuje swoje opowieści do młodych odbiorców. Jesteśmy bowiem przekonani, że przygodę z literaturą warto rozpoczynać jak najwcześniej. Wierzymy, że dobra lektura rozbudza pasję czytania i ciekawość świata. Nasze książki kierujemy do czytelników w wieku: 7–9 lat, 10–12 lat i 13–16 lat. Aby jak najlepiej realizować nasze wydawnicze założenia, współpracujemy ze wspaniałymi tłumaczami, redaktorami, grafikami. Książki z logo Polarnego Lisa powstają dzięki ich zaangażowaniu i kreatywności.
Monika Walendowska historyk sztuki, antykwariusz. Tłumaczka literatury angielskiej i amerykańskiej, w tym również literatury młodzieżowej, członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Od czternastu lat mama Szymona, od dziewięciu – Filipa. W wolnych chwilach, ku udręce sąsiadów, ćwiczy grę na pianinie.

Sylwia Sawicka - romanistka, doktor literaturoznawstwa. Od kilkunastu lat aktywnie działa w środowisku frankofońskim. Za zasługi oddane kulturze francuskiej została odznaczona Orderem Palm Akademickich w stopniu Kawalera. Od szesnastu lat pracuje z młodzieżą – uczy francuskiego gimnazjalistów i licealistów. W wolnych chwilach próbuje zgłębić trudną sztukę fechtunku.Komentarze