111. KARTONY SIEDEM. TYLKO NIE PRZESZKADZAĆ! CZYLI ZMROCZNIK GŁADYSZ, ŚWITEZIANKA DZIEWICA I TURKUĆ PODJADEK POD LUPĄ

MARCIN BRYKCZYŃSKI
„OPOWIEM CI MAMO CO ROBIĄ MRÓWKI”
NASZA KSIĘGARNIA, WARSZAWA 2013
ILUSTROWAŁA KATARZYNA BAJEROWICZ

[Dorobek, doświadczenie, dobre książki – Nasza Księgarnia]

[Przegląd kartonów* ulubionych i mniej]

Rozchylamy trawę i zaglądamy między jej długie włosy. Rozczesujemy i widzimy mrowisko. A w samym środku mrowiska dzieje się tyle, co w wielotysięcznym mieście – tu jakieś mrówki gromadzą zapasy, tu jakaś zapyla kwiat wielką szczotką, opiekunka do dzieci zatyka uszy, bo kilkoro z nich płacze już od dłuższego czasu, jeszcze inna z plecakiem wyrusza na wędrówkę, a dwie kolejne pocieszają dżdżownicę, która zraniła sobie ogon. A mrówki to nie wszystko... Bo są jeszcze mrówkolwy, koniki polne, świerszcze, ślimaki, motyle, jest nawet kret ze ślicznym pyszczkiem, biedronki i rohatyniec. Każdy ma swoje zadanie, każdy ma swój cel, każdy swoją rolę. I swoją specjalizację. Dużo tych mrówek i dzięki temu dużo czasu zajmuje nam codzienne przyglądanie się ich pracy, zabawie, odpoczynkowi. Bajerowicz, która te wszystkie mróweczki narysowała, chodziła pewnie z lupą i podglądała, co robią – czy nocą zawieszają sobie świetliki and głową, a w zimie przykrywają liśćmi śpiące świerszcze? Czy kilofami i niebieskimi łopatami budują nowe tunele w mrowisku? Czy w spiżarni suszą strączki groszku, a dla królowej grają serenady na czerwonej gitarze? Musiała robić notatki, musiała spieszyć się i być czujna, bo te mrówki łażą, biegają, pełzają, czołgają się i skaczą. Na tych obrazkach widać ich ruch, ich aktywność i my też musimy się spieszyć, żeby wszystkie poznać, zanim nam powyskakują ze stron i zagarną cały dom.
Owady są zwykle tymi „gorszymi” zwierzątkami. Wzdrygam się, słysząc bzyczenie muchy, zabłąkaną mrówkę strzepuję z rękawa, komarowi nie daruję życia... Ale dla dzieci, zafascynowanych światem bardziej niż ja, owady stanowią zagadkę, którą trzeba rozwiązać, są małymi okruchami ciekawości, obiektem porównań – ja mam dwie nogi, a ile ma ich pająk?
Nasza Księgarnia zadbała też o tych starszych, dla których „Co robią mrówki” to tylko plansze do nauki. Na stronie www.mrowisko.nk.com.pl można dowiedzieć się, że żuki gnojarze mają świetny węch, czym zajmują się mrówki-pasterki, kto jest największym szkodnikiem w ogrodzie i jaki owad troskliwie opiekuje się swoimi dziećmi przez jakiś czas po wykluciu.









Ta książka to idealna pozycja dla Majki – fascynują ją pozycje, gdzie jest dużo szczegółów, gdzie może szukać, błądzić, odnajdywać. Może nie będzie potrafiła jeszcze powtórzyć „rohatyniec”, ale na pewno znajdzie go na pełnej szczegółów stronie. Może nie będzie umiała znaleźć siedmiu różnic na dwóch obrazkach, ale z chęcią pokaże dużego ślimaka. I może nie rozwiąże jeszcze żadnej z zagadek Brykczyńskiego („na czym gra świerszcz?, ile mioteł mają mrówki? które owady zapadają w sen zimowy?), ale potrafi tę książkę kartkować w tę i z powrotem wciąż, wciąż, i wciąż, i wciąż...
TYLKO NIE PRZESZKADZAĆ!



*nasze książeczki z twardymi stronami, idealne dla małych rączek

[Dziękujemy Naszej Księgarni, że powiększa Naszą biblioteczkę]

Komentarze