693. SIEDEMNASTY Z WYDAWCAMI: WYTWÓRNIAO co chodzi w tej akcji?

Za małymi, niezależnymi wydawnictwami swoją ludzie z krwi i kości. Często robią wszystko sami – wybierają książki z propozycji wydawniczych, kupują prawa, szukają ilustratorów, dopinają szczegóły umów i sami sprzedają książki podczas targów i kiermaszy. Są prawnikami, redaktorami i księgarzami w jednym. Wielu z nich miałam okazję poznać osobiście – to ludzie z pasją, z poczuciem misji, absolutni fascynaci książek. Chciałam, żebyście Wy też mieli okazję ich poznać.


Dziś gościmy Magdę Kłos-Podsiadło z Wytwórni.

1. Dlaczego zdecydowałaś się założyć wydawnictwo?

Nałożyło się kilka rzeczy. Potrzebowałam zawodowego przełomu – to raz. Zostałam mamą – to dwa. Intuicja, szczęśliwe zbiegi okoliczności – to trzy.

2. Skąd pomysł na nazwę?

Wytwórnia jest twórczym warsztatem, miejscem twórców, eksperymentów, procesem. Ważne jest też Wy. To Wy jesteście dla nas ważni. Czytelnicy.

3. Twoja ulubiona książka, wydana przez Ciebie?

Zawsze ta, nad którą obecnie pracujemy. W tych tygodniach to książka „Elementarz polskiej kultury” Ewy Solarz, Karola Szafrańca i Małgorzaty Miśkowiec. Przedstawiamy w niej 44 twórców i ich dzieła, które przekroczyły granice, dosłownie i w przenośni, wyznaczały nowe kierunki, nowe perspektywy. To jest nam bardzo bliskie. I to są historie, z których się można wiele nauczyć. A w dodatku te dzieła musieli zinterpretować współcześni ilustratorzy. To bardzo zaskakujące, zobaczycie! Premiera pod koniec października.4. Jaki jest klucz, którym się kierujesz przy wyborze tytułów, które wydajesz? Na co zwracasz szczególną uwagę?

To się zmieniało na przestrzeni tych lat, teraz już piętnastu! Teraz myślę w pierwszej kolejności, czy dana historia ma wpływ na nasze myślenie, czy jest pod prąd lub czy autor, ilustrator idzie jakąś nową ścieżką, bada nowy teren. Nie interesują mnie przetarte szlaki. Doświadczenie mi mówi, że te projekty są i mało satysfakcjonujące, i giną w zalewie innych książek. Jest ich teraz tak dużo, jak wszystkiego wokół. Więc jeżeli słyszę (a słyszę!) opinię kogoś z zewnątrz „O, te książki są takie inne” to znaczy, że to ma sens.

5. Czym cechuje się według ciebie dobra książka dla dzieci?

To przede wszystkim historia, która sprawia, że chcesz przewrócić następną stronę i dowiedzieć się, co będzie dalej. To sprawa tekstu, i obrazu i relacji pomiędzy nimi. A jeśli to będzie opowieść, która zmieni nas trochę, uczyni bardziej wrażliwymi, krytycznymi, otwartymi, po prostu lepszymi ludźmi, to już jest wspaniale. I to dotyczy książek w ogóle, prawda? Dla dorosłych i dzieci.

6. Twoja książka-marzenie, którą bardzo chcesz wydać to…?

Ojej, moim marzeniem jest książka, która swój początek ma wiele lat temu i zaczęła się od przeczytanej krótkiej notatki w gazecie. Wróciliśmy do tego pomysłu teraz, przed nami jeszcze długa prosta, a może nawet i ostre zakręty, ale tak, jej powstanie jest moim marzeniem. Opowiem o niej więcej wkrótce, dobrze? Tobie pierwszej, Mała Ka(f)ko!


Wytwórnia publikuje książki dla dzieci i młodzieży od 2005 roku. Od początku jej misją był powrót do tradycji znakomitej polskiej ilustracji lat 60. i wprowadzenia na polski rynek nowej jakości książki dla niedorosłego odbiorcy. Małe ze świadomego wyboru, autorskie wydawnictwo jest dziś w gronie najbardziej postępowych, wyróżniających się wydawców w Europie (nagrody Bologna Ragazzi Award, nominacja do BOP Prize w Bolonii). Nowoczesna interpretacja klasyki, śmiałe rozwiązania graficzne, traktowanie młodego czytelnika jako odbiorcy-partnera, zaangażowanie społeczne i 15 lat konsekwentnej filozofii wydawniczej to znak firmowy wydawnictwa.

Od 15 lat Wytwórnia buduje swój katalog współpracując z czołówką polskich grafików, ilustratorów: Edgarem Bąkiem, Katarzyną Bogucką, Robertem Czajką, Małgorzatą Gurowską, Moniką Hanulak, Agatą Królak, Martą Ignerską, Anną Niemierko, Marią Dek, Mirellą von Chrupek. W Wytwórni publikują swoje książki znakomite autorki Joanna Olech, Ewa Solarz, Anna Czerwińska-Rydel i Sylwia Chutnik, a także twórcy ze świata: Blexbolex i Marc Boutavant z Francji, Madalena Matoso z Portugalii, Katsumi Komagata z Japonii, Marianne Dubuc z Kanady czy Marianna Coppo i Beatrice Alemagna z Włoch. Książki Wytwórni ukazały się w tłumaczeniach na język francuski, włoski, niemiecki, norweski, hiszpański, portugalski, litewski, koreański i chiński.


Magdalena Kłos-Podsiadło – współzałożycielka i redaktorka naczelna wydawnictwa Wytwórnia. Promotorka polskich twórców w kraju i na świecie, łowczyni talentów. Brała dział w międzynarodowym jury konkursu dla ilustratorów „Bologna Illustrators Exhibition”, prowadziła prezentacje i warsztaty dla ilustratorów na zaproszenie Itabashi Art Museum w Tokio. Kuratorka wystawy „Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci” prezentowanej w warszawskiej Zachęcie. Współpracowała przy projektach literackich z Instytutem Adama Mickiewicza, Rzecznikiem Praw Dziecka, kuratorka programu dla dzieci Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.Komentarze