692. SIEDEMNASTY Z WYDAWCAMI: WIDNOKRĄG

 

(na zdjęciu Ania Nowacka-Devillard, Dorot i Kasia stwierdziły, że nie mają dobrych zdjęć... Ech... kobiety...)


O co chodzi w tej akcji?

Za małymi, niezależnymi wydawnictwami swoją ludzie z krwi i kości. Często robią wszystko sami – wybierają książki z propozycji wydawniczych, kupują prawa, szukają ilustratorów, dopinają szczegóły umów i sami sprzedają książki podczas targów i kiermaszy. Są prawnikami, redaktorami i księgarzami w jednym. Wielu z nich miałam okazję poznać osobiście – to ludzie z pasją, z poczuciem misji, absolutni fascynaci książek. Chciałam, żebyście Wy też mieli okazję ich poznać.


Dziś gościmy Anię Nowacką-Devillard, Dorotę Górską i Kasię Węgierek z Widnokręgu.

1. Dlaczego zdecydowałyście się założyć wydawnictwo?

Zauroczyła nas „Czarna książka kolorów”. Czekałyśmy aż w końcu ktoś ją wyda po polsku, trwało to długo, więc w końcu tym kimś stałyśmy się MY. Potem stwierdziłyśmy, że jest wiele książek niewydanych, tematów nieporuszonych, historii nieopowiedzianych, i tak powoli książka po książce stworzyłyśmy portfolio ponad 70 tytułów.


2. Skąd pomysł na nazwę?

Widnokrąg to inaczej horyzont, szeroki, pełen wyzwań, przyciągający wzrok. Bardzo nas się spodobał polski odpowiednik tego słowa, zawierający dodatkowo słowo „widno”. Taki rozświetlony, widny krąg – rozjaśniający umysły, wyjaśniający świat.

3. Wasza ulubiona książka, wydana przez Wasze wydawnictwo?

To najtrudniejsze pytanie, jakie można zadać wydawcy. Każdą książkę przygotowywałyśmy, pieściłyśmy, chciałyśmy, by była piękna i mądra, gdy wyjdzie w świat… Oczywiście są tytuły, które lubimy bardziej, inne trochę mniej, ale niech to pozostanie nasza słodką tajemnicą.

4. Jaki jest klucz, którym się kierujecie przy wyborze tytułów, które wydajecie? Na co zwracacie szczególną uwagę?

Chcemy traktować naszych młodych czytelników poważnie i z należną im uwagą, dlatego robimy wszystko, by nasze książki opowiadały piękne, mądre historie, poruszały ważne tematy, a przy okazji prezentowały wysoki poziom ilustratorski i edytorski.

A poza tym, będąc małym wydawnictwem, mamy ten komfort, że możemy wydać, to co naprawdę jest nam bliskie, nie zawsze kierując się rachunkiem ekonomicznym. Najważniejsze by książka chwyciła nas za serce – przecież potem spędzimy z nią wiele miesięcy – najpierw przygotowując do druku, a potem zachęcając do jej czytania.

5. Czym cechuje się według was dobra książka dla dzieci?

Musi zainteresować dziecko! Czyli powinna zaskakiwać, bawić, rozwijać, przyciągać wzrok warstwą graficzną. Ilustracja jest tu kluczowa, bo to często obraz stoi za decyzją o wyborze danej książki. I traktować dziecko poważnie – zarówno pod względem tematu jak i tekstu i ilustracji. Powinna być też dopracowana w najdrobniejszych szczegółach.

6. Twoja książka-marzenie, którą bardzo chcesz wydać to…?

Bestseller i bestlooker w jednym.


Widnokrąg Z książkami Widnokręgu można się zaprzyjaźnić, poznawać świat i odkrywać własne możliwości. Jedne przybliżają otaczającą nas naturę, inne – świat nowych technologii, wydarzeń historycznych, eksperymentów i prezentują inspirujące osoby. Są też takie, które podejmują ważne, trudne tematy, by stały się… bardziej przystępne i zrozumiałe, a jeszcze inne, są po prostu wspaniałą przygodą!

Bawimy się formą, kształtem i kolorem – składamy książki w harmonijki, dodajemy naklejki i kody QR oraz zadania aktywizujące, dzięki którym czytanie staje się jeszcze ciekawsze, a wiadomości same „wchodzą do głowy”.

Czytelnikom – dzieciom, nastolatkom i rodzicom życzymy, by znaleźli wśród naszych tytułów takie, od których nie będą mogli się oderwać.


Ania Nowacka-Devillard, Dorota Górska i Kasia Węgierek spotkały się ponad 15 lat temu w podwarszawskim Piasecznie i tam też założyły Widnokrąg. Różnią się wykształceniem (Ania – filolożka francuska, Dorota - etnolożka, Kasia - ekonomistka) i charakterem. Za to są absolutnie zgodne w kwestii wyboru każdej z książek do katalogu Widnokręgu. Wydały wspólnie już 70 tytułów, bo w kwestii doboru literatury rozumieją się bez słów. Prywatnie trzy przyjaciółki. W wolnych chwilach, oprócz czytania książek nie tylko dla dzieci, lubią oglądać dobre filmy, spędzać razem czas i być w ruchu, Ania dzięki wioślarstwu, Dorota rowerowi, a Kasia jodze.

Komentarze